Ruokolahden Eukko ja Äijä kutsuvat kuntalaiset mukaan yhteisille kävelylenkeille
Eukon ja Äijän ensimmäinen yhteiskävelylenkki on lauantaina 4.10. kello 13 alkaen. Lähtöpaikkana on sataman tapahtuma-aukio.

Ruokolahden Eukko Taina Paananen ja Ruokolahden Äijä Lauri Pulkkinen kutsuvat kuntalaisia yhteiselle lauantai-iltapäivän kävelylenkille 4.10. kello 13 alkaen. Lähtö- ja paluupaikka on Ruokolahden sataman tapahtuma-aukio ja reitti on noin 5-6 kilometriä pitkä. Saapumisosoite: Virastotie 3.
Taina ja Lauri toivovat, että tapahtumaan saapuisi ruokolahtelaisia kuntotasosta riippumatta. Kävelylenkin tarkoituksena on liikkua raittiissa ulkoilmassa mukavassa seurassa.
– Ihan tavallinen arkiliikunta ja toisten ihmisten seura pidentävät ikää. Haluamme Lauri-Äijän kanssa muistuttaa kaikenikäisiä ihmisiä arkiliikunnan merkityksestä niin toimintakyvyn ylläpitämisen kuin myös mielen hyvinvoinnin kannalta. Toivomme että Eukon ja Äijän lenkkiseura saa liikkeelle ruokolahtelaisia kuntotasosta riippumatta, liikutaan rauhallista tahtia, kannustaa Ruokolahden Eukko Taina Paananen.
Eukon ja Äijän suunnitelmissa on järjestää kuukausittain yhteisiä kaikille avoimia kävelylenkkejä eri puolilla Ruokolahden laajaa aluetta. Marraskuussa suunnitelmissa on suunnata Tarkkolaan Vaahteruksen polulle lauantaina 8.11. kello 13. Lähtöpaikka on Tarkkolan kylätalo (Tarkkolantie 268) ja reitin pituus on noin 5-7 km.